HOŞ GELDİN RAMAZAN

Bir yıl daha geçmiş ve yine bir ramazan ayı geldi. Ne kadar çabuk geçmiş koca 1 yıl. Bolluğun bereketin en güzel habercisi bütün 1 yıl varlığını hissettirdi. Şimdi yine geldi.Hoş geldi.
İlk günler uykudan uyanmak zor gelir. Davulcu davuluna vurur uyanma vakti der. Biz ise uyanamayacağımızı düşündüğümüzden bir de saatlerimizi kurar öyle uyuruz. Aslında ramazanın güzelliğidir davulcunun davul sesine uyanmak.
Zor olsa da uyanılır. Yüz yıkanır hatta bir değil birkaç kez yıkanır ki uyanabilelim.Sonrasında sahur zamanıdır.İftar saatine dayanamayız düşüncesiyle tıka basa yenir.Vee niyetlenilir. Niyet ne de güzel bir anlam taşıyor. Başlangıcı , ortası , sonu o güzel kelimeyle başlıyor.
Sofrada ki haller bitiyor ve yine uyku zamanı.Gözlerden yeniden uyku akıyor.
Sabah olur ve sabretmenin ne denli önemli olduğunu anlayacağımız gün başlar.Bütün gün iftar düşünülür.Ne yemek yapılacak nasıl yapılacak.
Günün bitiminde iftar saati gelir.Sofra da ki o bir yudum su şifadır.Çorba yendikten sonra doyulur aslında ama her şeyi yiyebileceğimizi sanırız. Sofraya oturunca çorbadan sonra doyarız.
İftardan sonra çay içilir.O çay ne lezzetlidir.Ne muhteşemdir sanki yıllardır içmiyormuşuz gibi özlemle içeriz.Yanında tatlısız olmaz tabi ki.Tatlı çayı unutturmaz ama yanında çok iyi gider.Çayı şekersiz içiyorsan daha başka güzel kokar , tatlı ile çay.
Sabredilen günün sonunda akşam ki keyif huzur kokar , bereket kokar.

“HOŞ GELDİN RAMAZAN” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.